Zdjęcie grupowe na obozie Okinawan Kempo - Czechy
previous arrow
next arrow
Slider

Renshi Ludwik Orthwein

Ludwik Orthwein
Renshi Ludwik Orthwein
5th Dan Okinawan Kempo
Jedyny w Europie członek Oyata Shin Shu Ho

Sztuki walki uprawiam od 1988 roku
1988÷90 – Judo – AZS UW – trener Sławomir Pacholak, Roman Kwaterski
1992÷97 – Kung-fu/Wu Shu: Bagua, Xingi, Tai Chi – Mistrz Zhang Feng Jun
1997÷98 – Ju-jitsu/Karate- AZS UW; – Sensei Zbigniew Wójcik
1998÷do dziś – Ryute/Okinawskie Kempo Karate – Kyoshi Piotr Ciećwierz

Kyoshi Piotra Ciećwierza poznałem w roku 1998 dzięki Renshi Markowi Tuszyńskiemu z którym dotychczas razem ćwiczyliśmy. Na kameralnym trzyosobowym treningu Kyoshi pokazał na mnie kilka technik, które otworzyły mi oczy na to jak można rozumieć sztuki walk. Kyoshi połączył dwie drogi z którymi miałem dotychczas do czynienia i które uważałem, że są przeciwnymi biegunami sztuk walki. Moje doświadczenia chińskiego Kung fu zawarte w miękkich stylach, które ćwiczyłem wydawało się nie mieć nic wspólnego z doświadczeniami Karate lub Jujitsu. Okazało się, że płynne miękkie i luźne chińskie ruchy mogą przechodzić w twarde mocne techniki. Okazało się, że techniki uderzane Kung fu lub Karate mogą płynnie łączyć się z technikami dźwigni. To było dla mnie odkrycie, które było przełomem w moim życiu. Od tego czasu tylko Ryute Taiki Oyaty się dla mnie liczyło.

Niestety początki były trudne, gdyż nie było na miejscu nikogo kto mógłby mnie uczyć. Dlatego też wraz z Renshi Tuszyńskim uczyliśmy się z kasety video na, której Taika pokazywał kata i aplikacje. Ćwiczyliśmy od 6 rano w parku. Kyoshi wówczas bywał tylko raz w roku w Polsce. Kyoshi docenił nasz wysiłek i od 2000 roku regularnie jeździliśmy na seminaria i treningi do USA. W roku 2001 poznałem Taikę Oyata i wówczas miałem zaszczyt zdawać przed nim na Shodan. W kolejnych latach miałem przyjemność uczestniczyć w seminariach z udziałem Taiki Oyata organizowanych przez Kyoshi Ciećwierza.

W 2001 roku współzakładałem Polską Federację Ryute. Od założenia do 2014 roku byłem jej Prezesem z wyłączeniem dwuletniego okresu. Rozpoczęliśmy regularne treningi oraz seminaria i obozy z udziałem Kyosh Ciećwierza i jego uczniów z US. W tym czasie udało się rozwinąć mocne podstawy organizacyjne i kadry instruktorskie obecnych ośrodków IOKF, co było dla mnie największym sukcesem i satysfakcją. W tym okresie do stopni mistrzowskich doszło niemal 20 osób będących moimi bezpośrednimi lub pośrednimi uczniami.

Ukoronowaniem działalności PFRT było sprowadzenie w 2011 roku Taiki Oyata do Polski oraz przeprowadzenie z Nim seminarium szkoleniowego w Warszawie. Podczas tego seminarium zdawałem na przed Taiką na Godan. Wówczas również otrzymałem certyfikat Shin Shu Ho, który był wręczany przez Taikę wyłącznie najbliższemu gronu uczniów ze stopniami Godan i wyżej. Jest to jedyny certyfikat jaki posiada ktokolwiek w Europie oraz jeden z ostatnich jaki Taika wręczył przed śmiercią.

Egzaminy i stopnie:
2001: 1 Dan – Egzaminujący – Taika Oyata i Tasshi Jim Logue
2003: 2 Dan – Egzaminujący – Taika Oyata i Tasshi Jim Logue
2005: 3 Dan – Egzaminujący – Kyoshi Piotr Ciećwierz i Kyoshi Gary Shull
2010: 4 Dan – Egzaminujący – Tasshi Jim Logue i Kyoshi Gary Shull
2011: 5 Dan – Egzaminujący – Taika Oyata , Tasshi Jim Logue i Kyoshi Gary Shull
2011: Certyfikat Shin Shu Ho (jedyny w Europie) – Taika Oyata

Moje zainteresowania
Jako hobby zajmuję się rysunkiem i grafiką. Miałem kilka wystaw wspólnych jak i indywidualnych – www.instagram.com/frantic_lo

Prowadzenie klubu
Założyłem Kakurei Bushi Dojo w Warszawie, który prowadziłem przez wiele lat w różnych miejscach.

Dojo pod zmienioną nazwą zostało przekazane pod skrzydła mojego ucznia Sensei Krzysztofa Młynarskiego (4 Dan) kontynuując swój rozwój już niezależnie.

Ja natomiast zająłem się wyłącznie szkoleniami dla instruktorów oraz innych ośrodków w Polsce.

Obecnie mieszkam na Teneryfie i tutaj prowadzę zajęcia indywidualne.

Artykuły