Zdjęcie grupowe na obozie Okinawan Kempo - Czechy
previous arrow
next arrow
Slider

Instruktor Ludwik Orthwein

Ludwik Orthwein

Renshi Ludwik Orthwein 5 Dan Okinawan Kempo

Sztuki walki uprawiam od 1988 roku
1988÷90 – Judo – AZS UW – trener Sławomir Pacholak, Roman Kwaterski
1992÷97 – Kung-fu/Wu Shu: Bagua, Xingi, Tai Chi – Mistrz Zhang Feng Jun
1997÷98 – Ju-jitsu/Karate- AZS UW; – Sensei Zbigniew Wójcik
1998÷do dziś – Ryute/Okinawskie Kempo Karate – Kyoshi Piotr Ciećwierz

Kyoshi Piotra Ciećwierza poznałem w roku 1998 dzięki Renshi Markowi Tuszyńskiemu z którym dotychczas razem ćwiczyliśmy. Na kameralnym trzyosobowym treningu Kyoshi pokazał na mnie kilka technik, które otworzyły mi oczy na to jak można rozumieć sztuki walk. Kyoshi połączył dwie drogi z którymi miałem dotychczas do czynienia i które uważałem, że są przeciwnymi biegunami sztuk walki. Moje doświadczenia chińskiego Kung fu zawarte w miękkich stylach, które ćwiczyłem wydawało się nie mieć nic wspólnego z doświadczeniami Karate lub Jujitsu. Okazało się, że płynne miękkie i luźne chińskie ruchy mogą przechodzić w twarde mocne techniki. Okazało się, że techniki uderzane Kung fu lub Karate mogą płynnie łączyć się z technikami dźwigni. To było dla mnie odkrycie, które było przełomem w moim życiu. Od tego czasu tylko Ryute Taiki Oyaty się dla mnie liczyło.

Niestety początki były trudne, gdyż nie było na miejscu nikogo kto mógłby mnie uczyć. Dlatego też wraz z Renshi Tuszyńskim uczyliśmy się z kasety video na, której Taika pokazywał kata i aplikacje. Ćwiczyliśmy od 6 rano w parku. Kyoshi wówczas bywał tylko raz w roku w Polsce. Kyoshi docenił nasz wysiłek i od 2000 roku regularnie jeździliśmy na seminaria i treningi do USA. W roku 2001 poznałem Taikę Oyata i wówczas miałem zaszczyt zdawać przed nim na Shodan. W kolejnych latach miałem przyjemność uczestniczyć w seminariach z udziałem Taiki Oyata organizowanych przez Kyoshi Ciećwierza.

W 2001 roku współzakładałem Polską Federację Ryute. Od założenia do 2014 roku byłem jej Prezesem z wyłączeniem dwuletniego okresu. Rozpoczęliśmy regularne treningi oraz seminaria i obozy z udziałem Kyosh Ciećwierza i jego uczniów z US. W tym czasie udało się rozwinąć mocne podstawy organizacyjne i kadry instruktorskie obecnych ośrodków IOKF, co było dla mnie największym sukcesem i satysfakcją. W tym okresie do stopni mistrzowskich doszło niemal 20 osób będących moimi bezpośrednimi lub pośrednimi uczniami.

Ukoronowaniem działalności PFRT było sprowadzenie w 2011 roku Taiki Oyata do Polski oraz przeprowadzenie z Nim seminarium szkoleniowego w Warszawie. Podczas tego seminarium zdawałem na przed Taiką na Godan. Wówczas również otrzymałem certyfikat Shin Shu Ho, który był wręczany przez Taikę wyłącznie najbliższemu gronu uczniów ze stopniami Godan i wyżej. Jest to jedyny certyfikat jaki posiada ktokolwiek w Europie oraz jeden z ostatnich jaki Taika wręczył przed śmiercią.

Egzaminy i stopnie:
2001: 1 Dan – Egzaminujący – Taika Oyata i Tasshi Jim Logue
2003: 2 Dan – Egzaminujący – Taika Oyata i Tasshi Jim Logue
2005: 3 Dan – Egzaminujący – Kyoshi Piotr Ciećwierz i Kyoshi Gary Shull
2010: 4 Dan – Egzaminujący – Tasshi Jim Logue i Kyoshi Gary Shull
2011: 5 Dan – Egzaminujący – Taika Oyata , Tasshi Jim Logue i Kyoshi Gary Shull
2011: Certyfikat Shin Shu Ho (jedyny w Europie) – Taika Oyata

Moje zainteresowania
Jako hobby zajmuję się rysunkiem i grafiką. Miałem kilka wystaw wspólnych jak i indywidualnych – www.orthwein.pl

Prowadzenie klubu
Założyłem Kakurei Bushi Dojo,  które obecnie jest współprowadzone przez mojego ucznia Sensei Krzysztofa Młynarskiego (4 Dan).