Promocja Hanshiego na 8 Dan
(Artykuł powstał zanim otrzymał promocję i tytuł Hanshi, stąd autor w treści używa poprzedniego Tytułu Hanshiego)
Kyoshi Piotr Ciećwierz Polander, od 1989 roku oficjalnie przyjęty do organizacji Taiki – Ryu Te Ren Mei, a od 1995 roku członek wąskiego grona najbliższych uczniów Taiki i spadkobierców jego rodowej sztuki – Oyata Shin Shu Ho. Jedyny Europejczyk, który otrzymał siódmy dan od Mistrza Taiki Seyu Oyaty w Ryu Te Kempo Karate i ósmy Dan w Okinawan Kempo oraz tytuł Kyoshiego od Mistrza Tetsyhiro Hokama. Kyoshi Piotr Ciećwierz od 1995 roku naucza zawodowo rodowego systemu obrony życia Ryu Te Oyata Shin Shu Ho w mieście Bethesda w stanie Maryland, USA.
Jak doszło do promocji na 8 Dan
Był rok 2015 kiedy Piotr Ciećwierz został zaproszony na zgrupowanie Seidokan Karate Organization przez swojego dobrego przyjaciela, Senseia Roberta Tellera*.
Na zgrupowaniu Kyoshi Polander, został poproszony o pokaz i krotki wyklad na temat nauczanej przez niego sztuki. Obecni na zgrupowaniu byli mistrzowie z różnych systemów w tym: Shigemitsu Tamae (10 Dan) oraz Ron Nix (9 Dan). Wykład został przyjęty z dużym entuzjazmem.
Podczas kolejnej swojej wizyty na Okinawie Sensei Robert Teller spotkal sie z Hanshim Tetsuhiro Hokama (10 Dan nadany przez Hanshiego Taikę Seiyu Oyata, a także student i kolega Taiki). Podczas rozmowy zarówno Hanshi Hokama jak i Sensei Robert Teller docenili wkład Kyoshiego w propagowanie i rozwój okinawskich sztuk walk na świecie. Hanshi Tetsuhiro Hokama dobrze pamiętał Kyoshiego Piotra Ciećwierza z wcześniejszych seminariów i wizyt na Okinawie, które odbywał on wraz z Taika.
Przypomnienie tej znajomości zaowocowało zaproszeniem Kyoshiego na Okinawę. W dniu 21 czerwca 2016 roku, w ramach uznania zasług Piotra Ciećwierza w propagowaniu i rozwoju Okinawskich sztuk walk, nadano mu 8 Dan oraz tytuł Kyoshi. (Hanshi Hokama poinformował wtedy Kyoshiego, że najczęściej niewłaściwie używa się Japońskich tytułów. Jeżeli mistrz ma kilku studentów mających 8 Dan, to wybiera spośród nich tylko jednego, który będzie nosił tytuł Kyoshi.)
Podczas ceremonii nadawania stopni byli obecni: Robert Teller (8 Dan), Ron Nix (9 Dan) i jego żona Akemi Chinen – Nix (6 Dan) – wszyscy trenujący w systemie Seidokan, a także Yoko Kina** (6 Dan Shidokan Shorinryu Karate).
Po otrzymaniu promocji, dnia 23 czerwca 2016 roku, Kyoshi zarejestrował naszą organizację w Międzynarodowej Organizacji Seiryukan Kokusai Budo Rengokai.
*Sensei Robert Teller był jednym z najstarszych studentów Senseia Shian Toma. Ożenił się on z Miko Chinen pochodzącą z rodziny znanej z wysokich umiejętności w zakresie sztuk walk. Po ukończeniu służby wojskowej na Okinawie (18 lat) Sensei Teller powrócił do USA. Przez Sensei’a Toma*** został mianowany głową Seidokan w USA, jednak w 1989 roku, po spotkaniu z Taiką Seiyu Oyatą, zafascynowany wiedzą Taiki, Sensei Teller stwierdził, że zrzeka się przewodnictwa w Seidokan (posiadał wtedy 7 Dan w tym systemie) i wstąpił jako biały pas do organizacji Taiki mówiąc przy tym swoim studentom: „Ja idę za Taiką. Chodźcie za mną.”.
**Ta ostatnia jest córką bardzo sławnego Masanobu Kina i to ona właśnie była pierwszą kobietą na Okinawie, której pozwolono uczyć się karate i pierwszą kobietą, która zwyciężyła turniej karate na Okinawie.
***Wspomniany zaś wcześniej nauczyciel Roberta Tellera – Shian Toma – był najstarszym uczniem Senseia Uehara, który nauczał Motoburyu.