Zdjęcie grupowe na obozie Okinawan Kempo - Czechy
previous arrow
next arrow
Slider

Te No Jutsu

Ludzka ręka to skomplikowany instrument z niezliczonymi możliwościami, a człowiekowi w jego całej swojej pomysłowości, nie udało się w pełni jej powielić. Życie bez możliwości używania rąk byłoby bardzo trudne. Ręce są istotne dla najbardziej podstawowych potrzeb w życiu i są jednym z czynników odróżniających ludzi od zwierząt. Dla nas jako ludzi ręce są ważne dla życia i wszystko co robimy jest w pewien sposób powiązane z użyciem rąk

Pewne zwierzęta, takie jak małpy lub szympansy nie posiadają specyficznej umiejętności i biegłości w użyciu swoich rąk. Ludzie natomiast posiadają umiejętność tworzenia, poczynając od zaspokojenia najbardziej podstawowych potrzeb na najpiękniejszych dziełach sztuki kończąc. Użycie rąk może być umiejętne i pełne troski lub też niezdarne i niszczące. Jako ludzie mamy zarówno wiedzę jak i wybór czy użyjemy naszych rąk w twórczy czy destruktywny sposób.

Prawidłowe użycie rąk staje się sztuką, kiedy praktykujemy świadome łączenie wiedzy i daru intuicji by osiągnąć wysoką jakość wykonania lub mistrzostwo. Sztuki samej w sobie nie można się nauczyć jedynie przez studiowanie, trzeba ją doświadczyć i poczuć duszą. Kiedy sztuka wyłania się z wnętrza, ręce urzeczywistniają wewnętrzne odczucia i idee. Sztuka ręki to połączenie umysłu i dłoni w intuicyjny, genialny sposób tak, że ręce wydają się mieć swój własny umysł. Dlatego też dusza człowieka uzewnętrznia się przez jego sztukę a przez użycie rąk dokonuje się transformacja duszy w sztukę.

W sztukach walki znaczenie ręki jest oczywiste, jednakże bardzo łatwo jest użyć tej umiejętności w niewłaściwy, niszczący sposób. Umiejętne użycie rąk wyzbywa się agresywnej natury człowieka i oddziela nasze ludzkie cechy od zwierzęcych. Abyśmy stali się prawdziwymi artystami sztuk walki musimy ćwiczyć „Te no Jutsu” sztukę ręki.