Zdjęcie grupowe na obozie Okinawan Kempo - Czechy
previous arrow
next arrow
Slider

Hanshi Piotr Ciećwierz – Shiro Washi no Te

Hanshi Piotr “Polander” Ciećwierz
9 Dan
Shiro Washi No Te
International Okinawan Kempo Federation – prezydent.

Hanshi Piotr Ciećwierz (9 dan), prezydent Międzynarodowej Federacji Okinawskiego Kempo urodził się i wychował w Warszawie. Tam też rozpoczął swoją przygodę ze sztukami walki. We wczesnej młodości trenował w wielu różnych ośrodkach.

W roku 1984 przeprowadził się do USA, gdzie kontynuował naukę sztuk walki u profesjonalnych instruktorów, wśród których można wyróżnić: Jamesa Takemoriego (9 Dan – trener kadry olimpijskiej USA w Judo), Joe Lewisa, Billa Wallacea i Jeffa Smitha (wszyscy trzej byli Mistrzami Świata w Full Contact), Profesora Wallego Jaya (Mistrza Ju-Jitsu) oraz Franka Duxa (Mistrza Kumite, którego historia została zekranizowana w filmie “Krwawy sport” z Jean Claude Van Damme w roli głównej).

Cały ten czas Piotr Ciećwierz nieustannie przekazywał swoją wiedzę innym. Od 1984 roku był instruktorem Drużyny Sztuk Walki Uniwersytetu Georgetown w Waszyngtonie. W między czasie wygrał stanową Olimpiadę Judo w Maryland. W tym stanie także w latach 1986-1988 pracował jako instruktor w Narodowym Instytucie Zdrowia w Bethesda.

W latach 1988-1989 był głównym instruktorem drużyny Judo w Akademii Marynarki Wojennej w Annapolis w Maryland.

W 1990 roku Piotr Ciećwierz został oficjalnie przyjęty do organizacji Taiki Seiyu Oyata – Ryu Te Ren Mei. W tym samym roku, w trakcie pobytu w Los Angeles spotkał się z Jean Claude Van Damme.

W 1993 roku rozpoczął nauczanie sztuki Ryu Te wśród pracowników i studentów – największej uczelni Marynarki Wojennej – Narodowego Centrum Medycznego Marynarki Wojennej w Bethesda w stanie Maryland, a w latach 1993-94 prowadził prywatne szkolenia w zakresie samoobrony dla pracowników CIA I FBI.

W 1995 roku Piotr Ciećwierz został wyróżniony stopniem 5 Dan przez Mistrza Oyatę i zaproszony do wąskiego grona jego najbliższych uczniów i spadkobierców Jego rodowej sztuki – OyataShinShu Ho. W czerwcu 1997 roku otrzymał promocję na 6 Dan podczas testu w Kansas City. W 2005 roku podszedł do kolejnego testu, w wyniku którego otrzymał stopień 7 Dan. Od tego czasu Piotr Ciećwierz wielokrotnie towarzyszył Mistrzowi Seiyu Oyacie w podróżach po USA, Japonii, Okinawie i Polsce, pogłębiając tym samym swoją wiedzę w zakresie Okinawan Kempo.

Od 1995 roku nieprzerwanie naucza w swoim własnym Dojo – „Polander Academy of Martial Arts”, Bethesda, MD.

Hanshi Piotr Ciećwierz nigdy nie zapomniał o swoim pochodzeniu i powołał do życia Międzynarodową Federację Okinawskiego Kempo z główną siedzibą w Polsce. Organizacja dynamicznie się rozwija posiadając obecnie przedstawicielstwa w Polsce, Izraelu, Czechach i USA.

W 2016 roku Hanshi Polander utworzył swój własny system Shiro Washi No Te (Ręce Białego Orła), będący syntezą wszystkich zdobytych przez Niego doświadczeń w sztukach walki. W tym samym roku na Okinawie został wyróżniony przez Mistrza Tetsuhiro Hokama stopniem 8 Dan oraz tytułem Kyoshi.

W październiku 2018 roku Hanshi Polander wraz z organizacją Seidokan był współorganizatorem oraz jednym z głównych instruktorów podczas międzynarodowego seminarium upamiętniającego wieloletnią przyjaźń Mistrzów Seiyu Oyaty i Shian Toma. Podczas tego wydarzenia Federację Okinawskiego Kempo reprezentowało prawie 20 posiadaczy czarnych pasów z Polski, Czech, Izraela i USA.

W 2019 roku Piotr Polander zorganizował jedno z największych w Europie seminariów szkoleniowych tradycyjnych okinawskich sztuk walki, w którym udział wzięło ponad 150 osób z całego świata (z ponad 15 krajów). Mistrz Tetsuhiro Hokama, będący głównym instruktorem seminarium uhonorował Piotra Polandera za całokształt pracy nad popularyzacją na świecie tradycyjnego Okinawskiego Kempo stopniem 9 Dan oraz tytułem Hanshi. Hanshi Polander regularnie odwiedza Polskę, by nauczać i propagować Okinawan Kempo, nie ustaje także w tych działaniach na terenie innych krajów świata.