Zdjęcie grupowe na obozie Okinawan Kempo - Czechy
previous arrow
next arrow
Slider

Międzynarodowa Federacja Okinawskiego Kempo – Historia

Federacja została zarejestrowana w 2015 roku, jednak to nie jest początek historii Okinawskiego Kempo.

Federacja (International Okinawan Kempo Federation) wzięła swój początek od Taiki Seiyu Oyaty, twórcy systemu, który początkowo funkcjonował pod nazwą RyuKyu Kempo, a następnie Ryu Te Kempo Karate. Sztuka której nauczał Taika Oyata wywodzi się z rodzinnych systemów walki. Mistrz Oyata początkowo studiował tradycyjną bron (kobudo) pod okiem Uhugusku (bushi i emerytowany gwardzista pałacowy). Taika studiował również tuite i kyusho pod okiem Mistrza Wakinaguni, którego rodzina emigrowała na Okinawę z Chin, w czasach dynastii Ming. Na styl Taiki miał również wpływ Shigeru Nakamura. Po śmierci Mistrzów Uhugusku i Wakinaguni, Taika był członkiem jego dojo i studiował Okinawskie Kempo aż do śmierci Nakamury w 1968 r.

Historia Shiro Washi No Te

wersja do druku

Historia Okinawskiego Kempo w Europie rozpoczęła się od otrzymania przez Taikę w 1993 roku listu wysłanego z Polski z jednej ze szkół karate. W liście Taika został poproszony o możliwość nawiązania współpracy, mającej na celu pogłębienie wiedzy na temat okinawskich sztuk walki. Taika wyraził zgodę na powyższą prośbę i w związku z tym w 1994 roku w Pińczowie odbyło się pierwsze w Europie seminarium Ryu Te prowadzone przez jego ucznia – Polaka Kyoshiego Piotra Ciećwierza. Decyzją Taiki to właśnie Kyoshi Piotr został przedstawicielem systemu w Europie.

Od tego czasu Kyoshi Piotr Ciećwierz wielokrotnie organizował staże dla różnych szkół karate na terenie całej Polski, podczas swoich kolejnych pobytów w naszym kraju. Starania te zaowocowały utworzeniem w 1997 roku grupy ćwiczących tę sztukę pod jego osobistym patronatem. Jednym z jego pierwszych uczniów był m.in. Renshi Marek Tuszyński. 25 maja 2000 roku w Waszyngtonie odbył się pierwszy egzamin na stopnie mistrzowskie z udziałem adeptów z Polski – byli to Renshi Marek Tuszyński oraz Renshi Ludwik Orthwein. Po tym wydarzeniu powstał w Warszawie ośrodek prowadzony przez Renshiego Ludwika Orthweina. W 2001 roku została zarejestrowana Polska Federacja Ryu Te z siedzibą w Warszawie, a w kolejnych latach powstały ośrodki w: Ursusie, Dąbrowie Górniczej, Wrocławiu, Opolu, Warcie, Sieradzu, Bełchatowie, Odolanowie, Krakowie i Przemyślu.

Renshi Ludwik Orthwein podczas egzaminu
Renshi Ludwik Orthwein podczas egzaminu
Renshi Marek Tuszyński oraz Taika Seiyu Oyata
Renshi Marek Tuszyński oraz Taika Seiyu Oyata
Renshi Marek Tuszyński oraz Renshi Ludwik Orthwein
Renshi Marek Tuszyński oraz Renshi Ludwik Orthwein
Renshi Marek Tuszyński podczas egzaminu
Renshi Marek Tuszyński podczas egzaminu

W 2011 roku Taika  przybył do Polski na obóz letni zorganizowany przez Polską Federację Ryu Te w Warszawie, by osobiście nauczać studentów. Polska bardzo mu się spodobała, odwiedził wówczas także  Kraków, Aushwitz, Kopalnię Soli w Wieliczce, Czorsztyn oraz Zakopane. Postanowił, że jeśli los pozwoli przyjedzie jeszcze raz do Polski by pokazać te cudowne miejsca swojej żonie. Niestety los chciał inaczej. Po ciężkiej walce z rakiem Taika zmarł 18 czerwca 2012 w szpitalu Św, Łukasza, w Aberdeen, USA.

Po trzech latach żałoby po swoim mistrzu, Kyoshi Piotr Ciećwierz postanowił kontynuować wielkie dzieło Taiki i utworzył w 2015 roku Międzynarodową Federację Okinawskiego Kempo, która funkcjonuje obecnie w 4 krajach (USA, Polsce, Czechach oraz Izraelu).