Zdjęcie grupowe na obozie Okinawan Kempo - Czechy
previous arrow
next arrow
Slider

Staż Okinawan Kempo Kraków – 15 październik 2016

 

Staż szkoleniowy Okinawan Kempo

Kraków – 15 październik 2016

Prowadzący – Renshi Ludwik Orthwein 5 Dan

zaproszenienastaszkoleniowyokinawankempowkrakowie-15-10-2016

Miło Nam poinformować, iż w dniu 15 października 2016 odbył się staż Okinawan Kempo w Krakowie z udziałem Renshiego Ludwika Orthweina 5 Dan. Staż był podzielony na dwie części: pierwszą otwartą – dostępną dla wszystkich oraz część szkoleniową dedykowaną tylko dla zarejestrowanych studentów Okinawan Kempo. Na szkoleniu gościliśmy osoby z Warszawy, Katowic, Gdyni i Czech ? oraz oczywiście z Krakowa. Były obecne także osoby z innych sztuk walk: Aikido i  Karate Kyokushin.

W pierwszej części Renshi zaprezentował ogólną koncepcje systemu Okinawan Kempo, sposób nauki i rozumienia technik. Przedstawione zostały podstawowe dźwignie bardziej znane osobą z ju-jitsu, które to dźwignie wynikają z kata znanych osobą z Karate. Połączenie tych dwóch światów: dźwigni i kata stanowi jeden z filarów Okinawan Kempo w zasadzie niespotykanych w systemach Karate gdzie ćwiczone są formy. Zaprezentowane zostały dźwignie nadgarstkowe, łokciowe i barkowe a co ważniejsze sposób w jaki należy wypracowywać sobie swobodną pozycje by taką dźwignię założyć – przeciwnik zazwyczaj nie poda nam luźnej ręki do założenia dźwigni. Bardzo istotnym był tutaj sposób poruszania się technicznego na nogach jak i koncepcyjne zrozumienie sensu takiego poruszania się – wychodzenia / wchodzenia w odpowiedni dystans z przeciwnikiem.

Tematem wszędzie przenikającym się w prezentacji rozwiązań technicznych / „akcyjek” były oczywiście Atemi/Tuite/Kyusho, których obecność w większości dynamicznych starć musi się pojawić. Kolejnym bardzo istotnym punktem było połączenie powyższych koncepcji Atemi / Tuite / Kyusho z walką sparingową. To jest ciekawy element całej układanki, zazwyczaj wygląda to tak że osobno ćwiczone są kata (jeżeli je system oczywiście zawiera), osobno ćwiczymy dźwignie (jeżeli je system oczywiście zawiera), osobno ćwiczymy sparing (jeżeli go … J – Sztuki Walki bez sparingu…… ). Pamiętać należy oczywiście że sparing nie jest celem ostatecznym tylko jest jednym z etapów szkolenia/ treningu. Problem robi się w momencie prób łączenia tego wszystkiego w jedną i to spójną  całość, jedno nie pasuje do drugiego a tym bardziej do trzeciego. Okinawan Kempo jest systemem kompletnym, w kata odnajdujemy odpowiedzi techniczne i koncepcyjne na powyższe zagadnienia. Renshi zaprezentował właśnie parę takich rozdań technicznych związanych z atakiem rąk na głowę. Początkowo były to ataki jedną ręka w celu zapoznania się z techniką obronną (koordynacja rąk i nóg), następnie atak przeciwnika obiema rękami, kolejnym krokiem były przyspieszenia – docelowo szukaliśmy sytuacji by atak był dynamiczny a technika dalej działała.

W drugiej części dedykowanej dla osób z Okinawan Kempo odbyło się szkolenie z podstaw kumite na poziomie uczniowskim do 5 kyu. Tą część treningu pod nadzorem Renshiego Ludwika Orthweina 5Dan poprowadzili:

Sensei Adam Kmiecik 2Dan

Sensei Norbert Andrzejewski 2Dan

W części treningu prowadzonej przez Sensei Adama Kmiecika 2Dan omówione i zaprezentowana zostały techniki ręczne obecne w dystansie i półdystansie oraz sposób poruszania się w pozycji walki. Techniki zostały przećwiczone zarówno w kihonie jak i w parach z użyciem tarcz.

Kolejna część przeprowadził Sensei Norbert Andrzejewski 2Dan i związana ona była z kopnięciami mae-geri i mawashi-geri i ich kombinacjami z pozycji walki. Tak samo jak poprzednio trening odbył się na „sucho” w szeregu jak i z użyciem sprzętu treningowego – tarcz. Przedstawione zostały podstawowe zasady wyprowadzania kopnięć, „grania” balansem, skrętów na stopach wraz z pewnymi ich odpowiednikami technicznymi znajdującymi się w Kata systemu Okinawan Kempo.

Na koniec przedstawione zostały kombinacje technik ręcznych i nożnych z wyraźnym zaznaczeniem, iż jest to jeden z etapów szkolenia w naszym systemie, a walka sportowa nie jest celem ostatecznym jak w wielu innych współczesnych stylach karate.

                Sensei Norbert Andrzejewski 2Dan